Skład osobowy spółki jawnej decyduje o jej statusie podatkowym
Jeżeli na skutek zmiany umowy ze spółki wystąpili wspólnicy niebędący osobami fizycznymi i pozostali w niej tylko wspólnicy - osoby fizyczne, to można przyjąć, że taka spółka jawna traci status podatnika CIT.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 października 2024 r. (I SA/Gd 532/24).
Spółka jawna została zawiązana na podstawie umowy, która następnie była zmieniana. Początkowo wspólnikami spółki były wyłącznie osoby fizyczne. W wyniku podpisania aneksu do spółki dołączyła spółka z o.o. Następnie na mocy kolejnego aneksu spółka z o.o. opuściła spółkę jawną. W rezultacie wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka skierowała pytanie do organu, czy wystąpienie wspólnika spółki z o.o. ze spółki jawnej spowodowało utratę przez spółkę statusu podatnika CIT w rozumieniu art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy o CIT, a w dalszej kolejności czy utrata statusu podatnika CIT nastąpiła z dniem podpisania aneksu, czy z dniem złożenia aktualizacji deklaracji CIT.
Spółka stwierdziła, że wystąpienie ze spółki jawnej wspólnika będącego spółką z o.o. skutkowało utratą przez nią statusu podatnika CIT oraz że ta utrata nastąpiła z dniem zawarcia aneksu, na mocy którego wspólnikami pozostały wyłącznie osoby fizyczne. Dyrektor KIS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wskazał, że zmiany w składzie osobowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta