Igor statystyczny
Do dziś nie powstał niezależny, interdyscyplinarny raport dotyczacy skutków tragedii w Czarnobylu
Igor statystyczny
KRYSTYNA FOROWICZ
26 kwietnia 1986 r. wydarzyła się najgorsza katastrofa jądrowa cywilna - wybuch reaktora w czarnobylskiej elektrowni. W niespełna 12 lat po tragedii, poza refleksjami i kolejnymi pracami badawczymi nie powstał żaden niezależny, interdyscyplinarny raport dotyczący skutków tragedii w Czarnobylu. Wciąż nie wiadomo ile naprawdę osób zmarło w wyniku napromieniowania, a ile choruje do dziś. Podawane liczby przez różnych ekspertów i uczonych nie pokrywają się ze sobą.
W 10-lecie katastrofy w Wiedniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Komisja Unii Europejskiej i WHO zorganizowaly spotkanie najwybitniejszych specjalistów. Uzgodniono niektóre fakty.
Mimo upływu czasu, Czarnobyl wciąż zbiera ofiary. Ludzie nadal chorują i umierają. Wzrasta dramatycznie liczba przypadków raka tarczycy u dzieci na Białorusi i Ukrainie, w mniejszym stopniu w Rosji.
Pierwsze zachorowania na Białorusi pojawiły się w trzy lata od wybuchu. Do 1992 r. temat obłożony był embargiem. Dopiero 6 lat temu prestiżowy magazyn "Nature" przyjął raport od Białorusinów o wzroście zachorowań - powiedział prof. Janusz Nauman.
W Polsce badania populacyjne były prowadzone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta