Stoi na stole...
Ksiądz Janusz Grygier jest zafascynowany światem w skali H0 (1:87). FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
- Co mają ze sobą wspólnego kobiece piersi i kolejki elektryczne? Jedne i drugie przeznaczone są dla dzieci, ale lubią się nimi bawić dorośli mężczyźni - żartuje Tomasz Sobociński, maszynista spalinowozu manewrowego na stacji Warszawa Odolany. Sobociński ma w swej kolekcji 47 lokomotyw i trzysta wagonów. Nikt w rodzinie kolejarzem nie był, ale musiało coś tkwić w genach, bo dziadek, warszawski szewc, na podstawie planów z miesięcznika "Modelarz" wykonał swego czasu dokładny model parowozu.
Zbieranie kolejek elektrycznych to dziwne hobby dla prawdziwego maszynisty, który powinien mieć już dość pociągów. Sobociński obrusza się. - Ja do pracy chodzę z przyjemnością. Ostatnio nawet zabieram ze sobą aparat i fotografuję kolej.
Żona ma nieco mniej wyrozumienia dla jego pasji, uważając, że mieszkanie jest za małe na sporą sieć kolejową. Na szczęście system pracy maszynisty daje mu co kilka dni 48 wolnych godzin. - Wtedy jestem w domu sam i się bawię. Sobociński zastrzega, że w zabawie respektuje normalne przepisy bezpieczeństwa ruchu i specjalnie nie wykoleja pociągów.
Już z mlekiem matki...
Andrzej Dębek, starszy maszynista z lokomotywowni Warszawa Olszynka, twierdzi, że błędem było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta