Odsetki umowne lub ustawowe
Odsetki umowne lub ustawowe
Powszechnie uznawana definicja upadłości głosi, że jest ona szczególnym rodzajem przymusowego zaspokojenia wierzytelności, z całego w zasadzie majątku dłużnika, dopuszczalnym w razie niewypłacalności lub - niekiedy - nadmiernego zadłużenia podmiotu gospodarczego (według uzasadnienia projektu prawa upadłościowego pióra prof. Maurycego Allerhanda "celem upadłości jest zrealizowanie całego majątku dłużnika niewypłacalnego i równomierne zaspokojenie wszystkich nieuprzywilejowanych wierzycieli"). W maksymalnym skrócie upadłość określana jest mianem egzekucji generalnej lub uniwersalnej, co jest antonimem pojęcia "egzekucja singularna lub jednostkowa", oznaczającego egzekucję prowadzoną przeciwko dłużnikowi przez jednego wierzyciela (a nawet większą ich liczbę) w celu zrealizowania określonego roszczenia, ustalonego w tytule egzekucyjnym, przez zajęcie poszczególnych przedmiotów majątkowych dłużnika.
Jest oczywiste, że egzekucja jednostkowa naraża innych wierzycieli, którzy nie mają tytułu egzekucyjnego, zwłaszcza tych, których wierzytelności nie są jeszcze wymagalne, na całkowitą utratę zaspokojenia, jeśli majątek dłużnika nie jest wystarczająco duży. Temu właśnie niebezpieczeństwu zapobiega instytucja upadłości, ponieważ zapewnia wspólne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta