Lawinowy wzrost premii dla najwyższych urzędników
W 2025 r. gwałtownie wzrosła wysokość nagród dla osób na kierowniczych stanowiskach państwowych – wynika z analizy NIK, którą jako pierwsza opisuje „Rzeczpospolita”. Skorzystali członkowie kierownictw urzędów centralnych.
92 tys. zł – nagrodę w takiej średniej wysokości wypłacono w ubiegłym roku kierownictwu Urzędu Ochrony Danych Osobowych. To rekord we wszystkich instytucjach centralnych, jednak sytuacja wcale nie jest aż tak wyjątkowa. W ciągu trzech lat wydatki na nagrody dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe niemal potroiły się, wzrastając z 1 mln zł w 2022 r. do 2,8 mln zł w 2025 r.
Takie liczby trafiły do przygotowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli „Analizy wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2025 r.”, którą jako pierwsza opisuje „Rzeczpospolita”. Taki dokument NIK przygotowuje dla Sejmu co roku, a wraz z nim do poszczególnych komisji sejmowych wysyła wyniki kontroli tzw. części budżetowych. Najnowszy dokument liczy niemal 600 stron, a jedno z ustaleń kontrolerów może zaskakiwać – bardzo szybki wzrost wydatków na nagrody dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Nagrody dla „erki” rosły szybciej niż dla zwykłych pracowników
Ta kategoria zatrudnionych, zwana potocznie „erką”, jest dość pojemna. Obejmuje nie tylko prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera i ministrów, ale też poszczególnych rzeczników, jak np. praw obywatelskich i finansowego, prezesów takich instytucji, jak NBP czy PAN, szefów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)
