Lider przyszłości
Lider przyszłości
RYS. ALICJA KRZĘTOWSKA
KRZYSZTOF PAWŁOWSKI
Przygotowując się do panelu AIESEC, jeszcze raz wróciłem do książek Petera F. Druckera, tj. do "Zarządzania w czasach burzliwych" (z 1985 r.) i "Zarządzania organizacją pozarządową" (z 1990 r.). Peter F. Drucker nazywa czasy nadchodzące burzliwymi, chcąc zaakcentować, że będzie to coś więcej niż czas zmian (transformacji), podkreślić niepewność, która wiąże się zarówno z przebiegiem procesu, jak i jego rezultatami. Uważam, że to trafna ocena, mimo że postawił ją Drucker dwanaście lat temu, jeszcze w okresie względnej stabilizacji.
W kilku zdaniach zdefiniujmy te elementy sytuacji światowej końca 1997 roku, a zarazem końca drugiego tysiąclecia, które potrzebne będą nam do określenia roli i cech lidera przyszłości. Są to:
- rozbicie obozu komunistycznego w 1989 i 1990 roku, które spowodowało z jednej strony uwolnienie i poddanie powszechnym tendencjom rozwojowym dużej grupy państw zamieszkałych przez trzysta milionów ludzi, z drugiej strony w obozie zwycięzców (państw zrzeszonych w NATO i kojarzonych z wolnym, rozwiniętym światem Zachodu) wytworzyło swoistą próżnię koncepcyjną, konieczność przewartościowania zadań i celów, określenia nowych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta