Informacje
Informacje
20 (4880)
24 -- 25 stycznia 1998
O prozie współczesnej
Przyszło nowe
LEKTURY
H ANNA GOSK
Od kilku lat ukazują się książki o charakterze podręczników, syntez, prób podsumowań literatury polskiej ostatniego półwiecza. Zabierają głos krytycy i historycy literatury, reprezentanci różnych generacji -- od Ryszarda Matuszewskiego, Włodzimierza Maciąga, Tadeusza Drewnowskiego, Zbigniewa Jarosińskiego, Jerzego Jarzębskiego, Mariana Stalę, po Jerzego Sosnowskiego, Jarosława Klejnockiego, Przemysława Czaplińskiego.
Część wystąpień ma w sobie coś z diagnozy i projektu zarazem. Diagnoza dotyczy nieodległej przeszłości, projekt proponuje sposoby porządkowania literatury dnia dzisiejszego. Pod koniec roku 1997 ukazały się dwie takie pozycje, w których krytycy i historycy literatury zarazem, reprezentujący różne generacje i znakomite środowiska polonistyczne Krakowa oraz Poznania, rówieśnicy dwóch wyrazistych formacji literackich (Jerzy Jarzębski, ur. 1947 -- Nowej Fali, Przemysław Czapliński, ur. 1962 -- pokolenia " bru Lionu") zabierają głos na temat sytuacji w literaturze ostatnich kilkunastu lat.
Przełom i przemiana
"Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976--1997" Czaplińskiego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta