Kawaler z Kolonii Staszica
Kawaler z Kolonii Staszica
Stanisław Dygat, lata studenckie FOT. ARCHIWUM RODZINNE
Stanisław Dygat powinien był urodzić się we Francji, Polskę zaś znać jedynie z rodzinnych, emigracyjnych opowieści jako kraj "mityczny", zrodzony z nostalgii i niepodległościowych marzeń przodków. Ale stało się inaczej.
Rodzina Digat
Danuta Lutosławska (1911-1994), siostra Stanisława Dygata, żona Witolda Lutosławskiego:
- Mój brat interesował się bardzo przeszłością naszej rodziny. Szukał nawet jakichś śladów we Francji, tej "nitki", która dała początek. Dokumenty jednak przepadły i poza relacją ojca, że nasz prapradziad był francuskim żołnierzem, nosił nazwisko Digat i ożenił się z Polką, nic więcej nie wiadomo. Dlatego Staś często mówił, że historia naszej rodziny ginie w mrokach XIX wieku.
Próbą ich przeniknięcia jest fragment "Jeziora Bodeńskiego", poświęcony francuskiemu oficerowi, który idąc z armią Napoleona w kierunku Moskwy, zatrzymał się w polskim dworku i od pierwszego wejrzenia zapałał uczuciem do panny Konstancji. Czy okoliczności tej romantycznej historii mogą jednak odpowiadać faktom?
* * *
Krystyna Kiersnowska, siostra stryjeczna Stanisława Dygata, aktorka, mieszka w Londynie:
- Staś się śmiał, że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta