Umysł niczym piła tarczowa
Wspomnienia i listy Bertranda Russella
Umysł niczym piła tarczowa
Wserii Czytelnika "Autobiografie intelektualne" ukazał się drugi tom "Autobiografii" Bertranda Russella obejmujący lata 1914--1944, tom -- powiedzmy od razu -- o wiele ciekawszy od poprzedniego, wydanego w Polsce dwa lata temu.
Russell był postacią wielowymiarową, nie poddającą się jednoznacznym ocenom. Z jednej strony postrzegano go jako wybitnego myśliciela, filozofa i matematyka, błyskotliwego pisarza, zasłużonego uczonego uhonorowanego wszelkimi możliwymi nagrodami z Noblem na czele, rzecznika walki z hitleryzmem i gorliwego obrońcę pokoju. Z drugiej strony wątpliwości budziła jego postawa pacyfistyczna w czasie I wojny światowej, sympatie prokomunistyczne pod koniec życia, działalność w różnych międzynarodowych gremiach kontrolowanych przez Sowietów, nieuporządkowane życie osobiste.
Tak czy inaczej był jednak Bertrand Russell jednym z najciekawszych ludzi swojej epoki, a że żył bardzo długo (1872--1970) i ciekawie, miał co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta