Pojawiają się pierwsze problemy
ANALIZA
Uwłaszczenie użytkowników wieczystych
Pojawiają się pierwsze problemy
JOZEF KREMIS
JERZY STRZEBIńCZYK
Regulacje dotyczące przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności już na początku swego obowiązywania stwarzają organom administracji publicznej liczne problemy. Potwierdzają to sygnały płynące z gmin i urzędów rejonowych. Postaramy się wskazać kilka przynajmniej kwestii, które są albo efektem nieprecyzyjnych regulacji, albo skutkiem braku odpowiednich unormowań.
Kwestię regulują dwa akty prawne. Ustawa z 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. nr 23, poz. 781) weszła w życie 1 stycznia 1998 r. Wraz z nią byt prawny rozpoczęło rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 19 grudnia 1997 r. w sprawie wniosku o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. nr 157, poz. 1037) .
Ci, co zapłacili
Pierwszą uwagę poświęcić warto uwłaszczeniu użytkowników wieczystych, którzy legalnie zapłacili za cały okres trwania tego prawa. Chodzi tu o osoby wskazane w art. 76 ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. nr 115, poz. 741) . Są nimi użytkownicy wieczyści, którzy na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta