Głoduj dla ducha, głoduj dla ciała
POST
W społecznościach zeświecczonych w miejsce postówreligijnych pojawiają się głodówki zdrowotne
Głoduj dla ducha, głoduj dla ciała
EWA K. CZACZKOWSKA
Post jako okresowe wstrzymanie się od jedzenia i picia znany jest we wszystkich wielkich religiach monoteistycznych. Wprawdzie inna jest technika postu żyda, muzułmanina czy chrześcijanina, ale motywy poszczenia w ogólnym zarysie są podobne i dotyczą wyłącznie sfery duchowej. W społeczeństwach zeświecczonych w miejsce postów pojawiają się głodówki zdrowotne. Ichoć motywy ich podejmowania są areligijne, to jednak zwraca się uwagę nie tylko na ich dobroczynny wpływ na ciało, ale i życie wewnętrzne człowieka.
To wcale nie przypadek, że post jako okresowe wstrzymanie się od jedzenia i picia znany jest trzem wielkim religiom monoteistycznym. Judaizm wszak był praźródłem tak dla chrześcijaństwa, jak dla islamu. Pościli starotestamentowi prorocy; przez czterdzieści dni pościł Jezus, zapowiadając uczniom, że będą pościć po jego odejściu; pościł Mahomet. I dzisiaj, gdy przynajmniej na części globu zdobycie pożywienia nie stanowi problemu, ale problemem staje się jego nadmiar, przesyt dóbr, religijni żydzi, chrześcijanie, muzułmanie dobrowolnie na pewien okres ograniczają jedzenie i picie albo w ogóle się od nich wstrzymują. Motywy religijne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta