Szpiedzy z ambasad
PRAWO MIĘDZYNARODOWE
W dyplomatycznym kamuflażu
Szpiedzy z ambasad
STANISłAW HOC
Dyplomata wykonując zadania wywiadowcze podejmuje określone ryzyko. Jego działanie nie jest usprawiedliwione funkcją, jaką oficjalnie powinien pełnić. Uzasadnia to działania organów ścigania, zmierzające do wyjaśnienia, czy podejrzewany o szpiegostwo faktycznie jest dyplomatą, wtym -- w wyjątkowej sytuacji -- jego zatrzymanie.
Dyplomatom przysługują określone przywileje i immunitety, które wykształciły się w prawie międzynarodowym publicznym i zwyczajowym. Te przywileje należy rozpatrywać łącznie z obowiązkami dyplomatów wobec państwa przyjmującego. Głównym obowiązkiem jest współpraca zprzedstawicielami i organami tego państwa w celu nawiązania, utrzymania i rozwijania pokojowych stosunków współpracy. Innym jest obowiązek niemieszania się do spraw państwa przyjmującego oraz przestrzegania jego ustawodawstwa.
Konwencje wiedeńskie
Prawo międzynarodowe dopuszcza możliwość legalnego zbierania wiadomości przez dyplomatów, a ściślej przez misje dyplomatyczne i urzędy konsularne, zarówno w czasie pokoju, jak iwojny. Problem ten został uregulowany w konwencjach wiedeńskich: z 1961 r. o stosunkach dyplomatycznych oraz z 1963 r. o stosunkach konsularnych, a także w licznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta