Prawo do regeneracji sił
KODEKS PRACY
Jeszcze o urlopie proporcjonalnym
Prawo do regeneracji sił
Jednym z podstawowych celów wprowadzenia instytucji urlopu proporcjonalnego (art. 155 prim k. p. ) było racjonalne powiązanie wymiaru urlopu wypoczynkowego z okresem zatrudnienia u pracodawcy w danym roku kalendarzowym. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, możliwych w poprzednim stanie prawnym, w których np. pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres jednego tygodnia mógł nabyć w tym czasie prawo do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego. Przeczyło to podstawowym funkcjom tego urlopu, naruszało delikatny stan równowagi między interesami pracodawców i pracowników.
Interpretując przepisy o urlopach wypoczynkowych, nie należy zapominać o tym, iż w istocie są one konkretyzacją wyrażonej w art. 14 k. p. zasady, w myśl której "pracownik ma prawo do wypoczynku". Urlop nie jest nagrodą za należyte wykonywanie obowiązków, nie jest uprawnieniem zależnym od wykonania przez pracownika jakichkolwiek obowiązków, jest natomiast prawem, którego realizacja ma umożliwiać pracownikowi regenerację sił. Tej funkcji podporządkowane są unormowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta