Jak zmienić strukturę produkcji
PRZEMYSŁ
Przyspieszenie restrukturyzacji jest konieczne
Jak zmienić strukturę produkcji
A DAM L IPOWSKI
Oceniając rezultaty gospodarki polskiej w latach 1992-1996, obserwatorzy koncentrują uwagę na wskaźnikach makroekonomicznych i zagregowanych, takich jak stopa wzrostu produktu krajowego brutto i produkcji przemysłowej. Mniejszym zainteresowaniem analityków cieszą się natomiast przemiany w strukturze tych wielkości. Chciałbym zatem zająć się problematyką przemian w strukturze produkcji przemysłowej.
Rozmaite dane wskazują, że przemiany wstrukturze produkcji przemysłowej w latach 1992-1996 szły we właściwym kierunku. Spadła liczba branż niekonkurencyjnych, rósł też udział branż o produkcji przetworzonej w produkcji przemysłowej ogółem.
Głównym problemem pozostaje jednakże tempo przemian, uznawane za niedostateczne, zwłaszcza z punktu widzenia rychłego uwolnienia importu przemysłowego oraz perspektyw wejścia do Unii Europejskiej. Tak więc, nadal zbyt duża jest w przemyśle liczba branż niekonkurencyjnych, natomiast w eksporcie przemysłowym ciągle duży udział mają dobra względnie jednorodne (przemysł metalurgiczny) . Jest to nieprzezwyciężone dotychczas dziedzictwo PRL. Można przyjąć tę ocenę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta