Wysokie loty
Za pieniądze z ekokonwersji powstaje narodowy program ochrony orłów -- do 2010 roku
Wysokie loty
KRYSTYNA FOROWICZ
Przemysł II, koronowany w Poznaniu w 1295 r. , pierwszy wprowadził wizerunek orła z koroną jako znak państwowy. Używali go potem wszyscy władcy Polski.
Trwający spór wśród naukowców (już w naszych czasach) czy symbolem naszego godła narodowego jest dostojny orzeł przedni, czy bielik -- nasz największy drapieżnik -- wygrał bielik.
Dlaczego? -- Skok, czyli część nogi, jest nie upierzony i taki wizerunek zachował się w naszym herbie. Orzeł przedni ma upierzony ten właśnie "kawałek" -- przypomniał Maciej Rodziewicz, prezes Komitetu Ochrony Orłów. -- Bielik jest orłem białym. Im jest starszy osobnik, tym bielszy. Przedni nie jest w żadnej ze swoich szat wiekowych białym orłem.
Więcej mamy w kraju bielika -- 260 par, gniazduje głównie w północnej i zachodniej części Polski, na terenach obfitujących w jeziora irzeki. Potężne szerokie skrzydła orozpiętości do 2, 5 m, krótki biały ogon, potężny żółty dziób, jasna głowa i ramiona -- to cechy najbardziej charakterystyczne. Jest naszym największym ptakiem drapieżnym. Europejska populacja liczy zaledwie 3500 par lęgowych.
Orzeł przedni niewiele jest mniejszy od bielika. Długie skrzydła są węższe,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta