Łowy wszystkich na wszystko
LITERATURA
"Pan Tadeusz" pierwotnie miał się nazywać "Żegota"
Łowy wszystkich na wszystko
RENATA GORCZYŃSKA
O "Panu Tadeuszu" napisano całe biblioteki. Mickiewiczowe arcydzieło od pokoleń należy do lektur obowiązujących w szkołach. Egzemplarz arcypoematu znajduje się w niemal każdym polskim domu, gdziekolwiek by on był. Ale tak naprawdę, to czy znają państwo "Pana Tadeusza"? Nie chodzi o wykute w szkole fragmenty Inwokacji, Grzybobrania czy Koncertu Jankiela, lecz o dogłębną znajomość całości. A jest wco się wgłębiać.
Największy polski poemat zawiera w dwunastu księgach około dziesięciu tysięcy wierszy. Pewnie nikt nie zadawał sobie pytania, ile metrów mierzy rękopis "Pana Tadeusza". Zsumowana długość wersetów (średnio 12 cm) pomnożona przez 10 000 daje 1, 2 kilometra. (Natomiast długość rękopisu mierzona stronami wynosi niewiele, bo ok. 50 metrów -- Mickiewicz pisał maczkiem) . Nic dziwnego, że publiczne odczytanie dzieła w całości to istny maraton, z jakim mamy do czynienia raz na dwieście lat. W sam raz na dwóchsetlecie urodzin największego sztuk-mistrza polszczyzny.
"Pan Tadeusz", który pierwotnie miał się nazywać "Żegota", a jego akcja została umieszczona w roku 1823, powstawał w ciągu piętnastu miesięcy w Paryżu, w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta