Decyzja ma dać pewność
SňDOWA WYKŁADNIA
Samoobliczenie w VAT
Decyzja ma dać pewność
Wydanie decyzji podatkowej w trybie określonym w art. 10 ust. 2 ustawy o VAT, której przedmiotem jest tylko jedna z podlegających opodatkowaniu czynności podejmowanych przez podatnika w ramach działalności gospodarczej, jest pozbawione podstawy i uzasadnienia prawnego.
Taką, być może na pierwszy rzut oka mało zrozumiałą, ale istotną i korzystną dla podatników tezę, sformułował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 października 1997 r. (sygn. I SA/ Łd 227/ 97) . Oznacza ona, iż urząd skarbowy kontrolujący prawidłowość wyliczenia VAT przez podatnika i wydający decyzję powinien sprawdzić wszystkie elementy i przesłanki tego wyliczenia. W rezultacie podatnik powinien mieć pewność, że dany okres jego działalności gospodarczej został ostatecznie i zgodnie z prawem zweryfikowany i rozliczony (pomijając sytuacje szczególne, które np. uzasadniają ze względu na zmianę okoliczności faktycznych uchylenie decyzji) .
W podatku od towarów i usług obowiązuje zasada samoobliczenia (samoopodatkowania) , bez oczekiwania na decyzję, przynaglenia itd. przedstawicieli fiskusa. Podatnik sam stosuje przepisy, stosownie do "podatkowego stanu faktycznego". W myśl bowiem art. 10 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta