Współpraca świadoma i dobrowolna
Lustracja według prezydenta i Senatu
Współpraca świadoma i dobrowolna
Wybór ze stenogramu
Sejm odesłał w piątek do dalszych prac prezydencki i senacki projekt nowelizacji ustawy lustracyjnej, choć AWS chciała pracować tylko nad propozycjami Senatu, a SLD - nad projektem prezydenta. Na zdjęciu poseł Konstanty Miodowicz (AWS), były szef kontrwywiadu w UOP. FOT. JACEK DOMIŃSKI
Czy lustracja powinna obejmować tajnych współpracowników wywiadu i kontrwywiadu, czy też nie. Czy minister sprawiedliwości mógłby delegować sędziów do Sądu Lustracyjnego, czy też - jak chce Senat - lepiej byłoby powołać wydział przy warszawskim Sądzie Apelacyjnym, który rozpatrywałby sprawy lustracyjne. Nad tymi kwestiami dyskutował w piątek Sejm omawiając projekty noweli ustawy lustracyjnej.
Izba obradowała nad dwoma projektami ustaw lustracyjnych - prezydenckim i senackim. Prezydencki projekt przewiduje, że lustracji podlegałyby osoby, które nie tylko świadomie współpracowały ze służbami bezpieczeństwa, ale też robiły to dobrowolnie. Z lustracji byłyby wyłączone osoby pracujące na potrzeby wywiadu i kontrwywiadu oraz ochrony granic. Prezydent proponuje ponadto, aby sędziów do Sądu Lustracyjnego wyznaczał minister sprawiedliwości.
Senacki projekt przewiduje rezygnację ze specjalnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta