W ogóle i w szczególności
W ogóle i w szczególności
MACIEJ RYBIńSKI Z BONN
Bóg nie żyje - tak brzmi najpopularniejszy cytat z całej twórczości Fryderyka Nietzschego. Dalszy ciąg -- zabili go ludzie -- zazwyczaj się pomija. Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno -- napisał Fiodor Dostojewski.
W "Dialektyce Oświecenia" Teodora Adorno i Maxa Horkheimera jest rozdział, zatytułowany "Julietta albo Oświecenie i moralność", w którym markiz de Sade jest najbardziej konsekwentnym (i proroczym) człowiekiem Oświecenia, jego bohaterka zaś, amoralna Julietta uosobieniem tego, czym musi się skończyć każda, rygorystycznie konsekwentna, oświeceniowa rozprawa z moralnością aż do ostatniej wartości: przestępstwem, zabójstwem, morderstwem, ludobójstwem.
"Ponieważ de Sade i Nietzsche nie ukrywali, że nie ma ani jednego zasadniczego argumentu przeciw morderstwu, który dałby się uzasadnić Rozumem, tylko krzyczeli to na cały świat, postępowcy podążają za nimi dziś jeszcze" -- napisali w USA dwaj emigranci z hitlerowskich Niemiec, Adorno i Horkheimer.
Wszystko to przypomniało mi się podczas lektury zamieszczonego wdodatku "Plus Minus" artykułu Zbigniewa Musiała "Triumf człowieczeństwa. Życie nie jest wartością najwyższą", broniącego kary śmierci metodą -- prowadzonej na wysokim poziomie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta