Z zaliczkami czy bez
POLEMIKI
Prywatnerenty
Z zaliczkami czy bez
Nagłośniona ostatnio możliwość ustanowienia przez osoby fizyczne renty na rzecz innych osób fizycznych dała nadzieję tym pierwszym na obniżenie podstawy opodatkowania o kwoty faktycznie wypłacone tym drugim, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawyopodatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) . Jednocześnie w tym samym czasie zaczęto zniechęcać podatników do korzystania z tej ulgi, podobnie jak przy darowiznach.
Mam na myśli konieczność ustanawiania renty wformie aktu notarialnego (stanowisko Ministerstwa Finansów) oraz konieczność odprowadzania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy (stanowisko MF i wielu publicystów) .
Problem: akt notarialny czy nie, został dokładnie opisany w wielu publikacjach i nie będę go dalej zgłębiał. Przypomnę tylko, że przeważa pogląd, iż do ustanowienia renty akt notarialny nie jest potrzebny (np. "Także bez notariusza", "Rz" z 23 stycznia) . Sprawa zaliczek nie została natomiast, według mnie, rozpatrzona wnikliwie. W szystkie dostępne mi publikacje (artykuły prasowe, wyjaśnienia MF) informują podatnika o konieczności ich odprowadzania, przywołując art. 40 i 44 updf. Mimo usilnych starań nie mogłem w nich znaleźć przepisów odnoszących się do dochodu podatnika z tytułu otrzymywanej renty. Art. 40 updf...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta