Informacje
Informacje
Książę z Wielkiego Księstwa
Na biurko kanclerza Kurii Biskupiej w Ełku trafił dawny egzemplarz "Rzeczpospolitej", dawny, bo z 28--29 czerwca 1997 r. Dostarczono go tu ze względu na jedno zdanie, zamieszczone tam w dodatku "Plus Minus", w artykule pt. "Książę z Wielkiego Księstwa" (autor Adam Gałkowski) . Czytamy tam: "w tym samym czasie tamtejsza hierarchia kościelna uniemożliwiała prowadzenie nabożeństw w języku litewskim".
Wypada zatem postawić pytanie: skąd czerpie się informacje? W kontekście prezentowanych opinii powołuje się na "Kulturę" paryską. Cytowane zdanie ujawnia brak rozeznania sprawy, jest opinią tendencyjną. W tego typu opracowaniu wypada podawać pełne i źródłowe informacje. Niedawno do redakcji "Tygodnika Powszechnego" dostarczono też materiały budzące niepokój, bo tendencyjne. Redakcja ta jednak dla pełnego rozeznania sprawy poprosiła Kurię Biskupią w Ełku o ocenę sytuacji religijnej Litwinów w Polsce. Zależało redakcji na obiektywizacji wcześniej dostarczonego materiału. Skierowano więc z kancelarii kurialnej stosowną i wyczerpującą odpowiedź. Załączono tam również wykaz dokumentów, które są dowodem autentycznej troski ks. biskupa Wojciecha Ziemby, biskupa ełckiego, o ożywienie praktyk religijnych wśród Litwinów w ich ojczystym języku. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta