Pole manewru Balcerowicza
GOSPODARKA
Czy koszty transformacjimogły być mniejsze
Pole manewru Balcerowicza
PAWEł GLIKMAN
Toczy się obecnie spór o to, czy wzrost gospodarki w o statnich latach zawdzięczamy odrzuceniu polityki gospodarczej realizowanej w latach 1990-1991 zgodnie z programem Balcerowicza czy też że właśnie wówczas zostały stworzone przesłanki późniejszego stabilnego rozwoju. Uzasadnia to spojrzenie na okres transformacji ustrojowej w kontekście całościowym.
Wszystkie dawne kraje socjalistyczne, które rozpoczęły w latach 1990-1991 przekształcenie gospodarki z administrowanej centralnie w wolnorynkową, weszły w fazę recesji (w ślad za J. Kornaiem określanej mianem transformacji) . Recesja ta -- z nielicznymi wyjątkami -- trwa do dziś. W 1996 roku z 14 krajów posocjalistycznych tylko w dwóch produkt krajowy brutto był większy niż w 1990 r. : w Polsce -- o 18 proc. , i w Słowenii -- o 1 proc. Ma to istotne znaczenie dla zrozumienia tego, co dzieje się w tych krajach wlatach 90.
Wynik lepszy niż gdzie indziej
Jeśli za kryterium oceny przyjąć spadek PKB i i długość okresu tego spadku, to Polska na tle innych krajów wypada zdecydowanie najlepiej (w Czechach, niekiedy stawianych za wzór, PKB w 1996 r. był o 11 proc. mniejszy niż w 1990 roku) . Problem więc nie w tym, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta