Ożywianie statystyki
Handel na preferencyjnych warunkach
Ożywianie statystyki
Z dniem 1 marca br. warunkowo weszła w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Polską a Izraelem, przewidująca utworzenie do roku 2001 strefy wolnego handlu pomiędzy tymi krajami, obejmującej towary przemysłowe. Oficjalnie umowa zacznie obowiązywać po jej ratyfikacji przez polski parlament. Izraelski dokonał tego w grudniu ubiegłego roku.
Jak powiedział "Rz" Bernard Błaszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, oba kraje mają podpisane umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską, dlatego konstrukcja dokumentu nie odbiegała od postanowień układu europejskiego. -- Jest to porozumienie symetryczne -- uważa Bernard Błaszczyk. -- Oba kraje są w trakcie transformacji gospodarki i restrukturyzacji przemysłu, umowa jest jak gdyby wyrównaniem szans dla polskich iizraelskich firm, które chcą prowadzić między sobą handel.
Porozumienie zawiera klauzule ogólne, dotyczące m. in. reguł konkurencji, dumpingu, ochrony rynku przed nadmiernym importem itp. , określone na podstawie standardów zawartych we wcześniejszych umowach, np. w umowie o handlu preferencyjnym z Unią Europejską czy w środkowoeuropejskiej umowie o wolnym handlu (CEFTA) .
Cięcia po cłach
Z chwilą wejścia umowy w życie stawka celna na około 9 tys. grup towarów przemysłowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta