Pytania o kolejność reform
Pytania o kolejność reform
ZYTA GILOWSKA
Wzbierają dwie fale. Pierwszą tworzą strzępy danych, opinie, komentarze, przyczynki i przypuszczenia dotyczące reformowania państwa. Druga fala niesie protesty i sprzeciwy ze strony osób oraz środowisk uważających, że nie są wystarczająco precyzyjnie informowane. Obywatele mogą czuć się niepewnie.
Polska stoi przed koniecznością podjęcia trudnych reform określanych zbiorczo mianem drugiego etapu transformacji ustrojowo-gospodarczej. Umocnią one obywatelską kontrolę nad własnym państwem, uczynią je przejrzystym, sprawnym i skutecznym.
Dlatego nie zgadzam się z główną tezą wypowiedzi prof. Jadwigi Staniszkis ("Rzeczpospolita" z 24 marca br. ), jakoby reformy mogły zagrażać zdolności państwa do obrony przed ekonomiczną ingerencją. Współczesne państwo jest potężnym podmiotem, musi tylko mądrze korzystać z własnej potęgi. W takim ujęciu najważniejsze jest zapewnienie państwu zdolności do reagowania na wyzwania związane z rozwojem. Do tego właśnie odnoszą się dwie inne tezy sformułowane przez prof. Staniszkis w przytoczonej powyżej wypowiedzi. W pierwszej autorka przestrzega, że "reforma samorządowa będzie kolejną mitręgą, która zdusi inicjatywę rządu w innych dziedzinach", a w drugiej wyraża przekonanie, że "kluczową sprawą dla powodzenia reformy samorządowej, która ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta