Nauka i spódnica
Kobiety uniwersytecką mniejszością
Nauka i spódnica
Czy zajmowanie się matematyką będzie specjalnością typowo męską? Niewykluczone, że tak się stanie, o ile nic się nie zmieni w tzw. powszechnej mentalności, w każdym razie w krajach Unii Europejskiej, gdzie -- najogólniej mówiąc -- w sektorze nauki i technologii kobiety są w mniejszości. Ponieważ zaś nauka nie stwierdziła mniejszej podatności genetycznej kobiet na przyswajanie prawideł matematyki, rzecz musi mieć inne wytłumaczenie, może w zakorzenionych przesądach? A jeśli tak, trzeba się nią zająć za pomocą socjotechniki.
Nierówność
Pierwszy krok ku temu zostanie zrobiony 28 i 29 kwietnia, w tych dniach Komisja Europejska organizuje w Paryżu sympozjum pod nazwą "Kobiety i nauka", poświęcone tej nierówności; patronat nad nim sprawuje Parlament Europejski. Animatorem imprezy jest była premier Francji, pani Edith Cresson. Zgromadzeni naukowcy i inżynierowie (oczywiście obojga płci) naświetlą problem i zaproponują sposoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta