Potrzeby regionu sięgają 180 mld ecu
INWESTYCJE
Jak w Europie Środkowej i Wschodniejpołączyć środki państwowe z prywatnymi
Potrzeby regionu sięgają 180 mld ecu
Przez dwa dni politycy, bankierzy i przedstawiciele firm zainteresowanych udziałem w projektach infrastrukturalnych w Europie Środkowej i Wschodniej dyskutowali w Amsterdamie o szansach na łączenie kapitału prywatnego i państwowego przy finansowaniu infrastruktury. Konferencję sponsorował rząd holenderski.
Potrzeby finansowe regionu oceniane są na 100-180 mld ecu w ciągu następnych kilku lat. Zdaniem ekspertów Banku Światowego, natychmiast trzeba w tych krajach rozpocząć 70 projektów infrastrukturalnych, których wartość wyniesie ok. 60 mld USD. Wiadomo, że nie będzie możliwe ich sfinansowanie wyłącznie ze środków publicznych. Jest również mało prawdopodobne, aby zaangażował się w nie wyłącznie kapitał prywatny, który właśnie przeżywa bolesne doświadczenia w Azji.
Finansowanie musi być organizowane przy wykorzystaniu wielu instrumentów, a kapitał będzie pochodzić z wielu źródeł. Najpoważniejsze to Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Bank Światowy i Europejski Bank Inwestycyjny, ale i banki prywatne. Jako najlepszą inwestycję sfinansowaną przy użyciu pieniędzy prywatnych i publicznych wymienia się otwarty w ubiegłą niedzielę most im. Vasco da Gama w Lizbonie. W Unii Europejskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta