Czy sędzia podlega umowie międzynarodowej
Źródła prawa
Czy sędzia podlega umowie międzynarodowej
ANDRZEJ BAłABAN
Z konstytucyjnego przepisu, że "sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom", nie można wyciągać fałszywego wniosku, iż wolno im nie dostrzegać umów międzynarodowych.
Nową jakością w obrębie wewnątrzpaństwowego statusu prawa międzynarodowego są postanowienia konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. wprowadzające zasadę przestrzegania przez Polskę wiążącego ją prawa międzynarodowego (art. 9) . Konstytucja zalicza ratyfikowaną umowę międzynarodową do systemu źródeł prawa o charakterze powszechnie obowiązującym (art. 87) . Umowa ta po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw jest aktem bezpośrednio stosowanym (art. 91) . Wiele przemawia za tym, że umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą Sejmu wyrażoną w ustawie na moc prawną ponadustawową (art. 91 ust. 2 i art. 188 pkt 2) . O kłopotach, których nastręcza ta konstrukcja prawna, pisałem w artykule "Prymat ustawy czy umowy międzynarodowej" -- "Rzeczpospolita" z 21...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta