Pole manewru
Logikaruchów uwłaszczeniowych
Pole manewru
JAN S ZOMBURG
Na pytanie o sens i sposoby przeprowadzenia następnych ruchów uwłaszczeniowych nie można jeszcze udzielić ostatecznej odpowiedzi. W tej sprawie czeka nas debata i decyzje. Warto więc podsumować dotychczasową wiedzę o transformacji i logice uwłaszczenia oraz sformułować kilka zasad i wniosków, które mogłyby być punktem odniesienia w tej dyskusji.
Rozważając problem uwłaszczenia trzeba brać pod uwagę, że rządzą nim, podobnie jak iinnymi procesami społeczno-ekonomicznymi, określone prawa -- niezależnie od deklaracji czy intencji jego organizatorów. Pierwsze prawo uwłaszczenia można by sformułować następująco: uwłaszczenie na konkretnych elementach majątku (mieszkania, lokale użytkowe, grunty, przedsiębiorstwa) prowadzi do spadku, a nie do wzrostu sprawiedliwości społecznej i to zarówno w wymiarze faktycznym, jak i psychologicznym (w tzw. odczuciu społecznym) . Do czego prowadzą w praktyce ruchy uwłaszczeniowe na konkretnym majątku pokazuje najlepiej przykład tzw. akcji pracowniczych. W Stoczni Gdańskiej uwłaszczona załoga nie dostała nic. W Petrochemii Płockiej jedna osoba otrzymała akcje warte średnio ponad pół miliarda starych złotych. W Telekomunikacji Polskiej SA wartość ta będzie jeszcze wyższa. Portierka, która przepracowała tam powyżej 30 lat, będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta