Zatrute chromosomy
MEDYCYNA
Nowa hipoteza na temat syndromu Zatoki Perskiej
Zatrute chromosomy
TADEUSZ WOJCIAK
z buffalo
Ciągłe zmęczenie, biegunka, gorączka, bóle stawów i mięśni, wrzody, wysypki i kłopoty w oddychaniu. Objawy te powodują do dziś znaczne komplikacje w życiu niemal co siódmego żołnierza amerykańskiego kontyngentu wojskowego, który w pierwszych miesiącach zimy 1991 r. przebywał na pustyniach Bliskiego Wschodu i wyswobadzał Kuwejt spod władzy Iraku.
Dziś 100 tys. weteranów tej wojny uskarża się na objawy, znane od czterech lat jako syndrom chorobowy Zatoki Perskiej.
Spokój i panika
Na temat przyczyn choroby tak wielu ludzi, związanych z tym samym środowiskiem i z tymi samymi wydarzeniami, było dotychczas kilka teorii. Znaczny spokój zachował Pentagon, czyli władze wojskowe USA, twierdząc, że jest to syndrom chorobowy wywołany stresem zrodzonym na polu bitwy lub w warunkach stałego zagrożenia, jakie niesie wojna. Głos zabierali różni eksperci, przyczyniając się do wywołania niemal paniki. Chorobę wiązano z tajemniczą bronią bakteriologiczną, rzekomo użytą przez Irak, choć nigdy nie było na to dowodu. Wiosną ub. r. "Los Angeles Times" zamieścił artykuł dowodzący, że na "syndrom" chorują nie tylko weterani wojny w Zatoce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta