Stosowanie prawa międzynarodowego przez sąd administracyjny
ROZWAŻANIA
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Stosowanie prawa międzynarodowego przez sąd administracyjny
Kilka tygodni temu odbył się w Lizbonie międzynarodowy kongres sędziów administracyjnych poświęcony stosowaniu prawa międzynarodowego w orzecznictwie administracyjnym (w opracowaniu tym wykorzystuję elementy polskiego raportu przygotowanego na ten kongres) . Problematyka kongresu, niezwykle istotna, ukazująca, jak różnie to się odbywa na świecie, skłania do przedstawienia interesującej ewolucji tego systemu u nas (szerzej do problemów podejmowanych w Lizbonie chciałbym wrócić przy innej okazji) .
Konstytucja marcowa z 1921 r. regulowała niektóre tylko kwestie związane z miejscem norm prawa międzynarodowego wsystemie źródeł prawa krajowego. W szczególności przyznawała prezydentowi prawo zawierania umów międzynarodowych, które dzieliły się na dwie grupy: te, które mogły być zawierane tylko za zgodą parlamentu (np. dotyczące handlu, nakładające na państwo ciężary finansowe albo zawierające przepisy prawne obciążające obywateli)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta