Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Chadeckie sympatie południa

26 września 1998 | Świat | JH

Chadeckie sympatie południa

JERZY HASZCZYń SKI

ze stuttgartu

Pod względem zamożności mieszkańcy Stuttgartu nie mają sobie równych w Niemczech. Land Badenia-Wirtembergia, którego Stuttgart jest stolicą, może się poszczycić stosunkowo niskim, jak na RFN, poziomem bezrobocia oraz nadwyżką, a nie deficytem wbudżecie. Nikt nie ma wątpliwości, że wniedzielnych wyborach do Bundestagu najwięcej głosów w Badenii-Wirtembergii zdobędzie Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) kanclerza Helmuta Kohla.

Nawet miejscowy kandydat socjaldemokratów Ernst Ulrich von W eizsaecker przyznaje, że gdyby inne landy były takie jak ten, to jego partia nie miałaby szans na zwycięstwo. -- To konserwatywne południe. Ten konserwatyzm wynika nie tylko zdobrego stanu gospodarki, ale izregionalnej specyfiki -- powiedział "Rz" von W eizsaecker. -- Na południu wyborcychrześcijanie są zdecydowanymi zwolennikami CDU, choć na północy podobny elektorat prawie w całości popiera Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) . Chadeccy politycy z południa, którzy rządzili Niemcami, prowadzili zresztą lobbystyczną działalność na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1502

Spis treści
Zamów abonament