Pierwsza pigułka na grypę
MEDYCYNA
Większość osób woli "przechodzić" chorobę, narażając innych na zakażenie
Pierwsza pigułka na grypę
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
Grypę będzie można zwalczać nie tylko szczepionkami, ale i lekami. Obiecujące wyniki zaawansowanych badań takich środków przedstawili w piątek specjaliści na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego w San Diego. Niestety, leki te będą dostępne najwcześniej za rok. Na razie przed infekcją mogą uchronić jedynie szczepienia.
W szystkie stosowane od dawna kuracje pomagają jedynie łagodzić objawy grypy, jak bóle głowy imięśni oraz katar ikaszel. Nie ma żadnego środka, który przynosiłby choremu ulgę po wystąpieniu zakażenia. Wefekcie mimo ogromnego postępu medycyny jedynym skutecznym sposobem leczenia jest wygrzewanie się w łóżku izażywanie leków wspomagających organizm.
Główna przyczyna absencji
Z tym większą nadzieją lekarze oczekuje wprowadzenia na rynek nowych leków, zdolnych powstrzymać rozmnażanie się zarazka. Jednym znich jest preparat firmy Hoffman-La Roche iprzedsiębiorstwa biotechnologicznego Gilead Sciences z Kalifornii. Jest to pierwsza pigułka na grypę, jeszcze bez nazwy, oznaczona skrótem GS 4104. Właśnie w USA, Europie, Kanadzie i Chinach zakończyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta