Krótkowzroczny Machiavelli
HISTORIA
F. D. Roosevelt wobec kryzysu sudeckiego w 1938 r.
Krótkowzroczny Machiavelli
BOGDAN GRZELOń SKI
Postawa premiera Anglii Neville'aChamberlaina, Francji Edwarda Daladiera, przywódcy W łoch Benito Mussoliniego wobec zaboru Sudetów przez Hitlera we wrześniu 1938 r. został bogato opisana w literaturze historycznej. Mniej znany jest natomiast stosunek prezydenta USA Franklina D. Roosevelta do tego wydarzenia.
Położenie Czechosłowacji
Podjęta ponownie przez Hitlera zpoczątkiem września 1938 r. -- po nieudanym działaniu wmaju tegoż roku -- próba rozbicia Czechosłowacji wywarła ogromne zaniepokojenie w Londynie i Paryżu oraz paru innych stolicach Europy. Premier brytyjski Chamberlain ipremier francuski Daladier zdawali sobie jasno sprawę, że tym razem Hitler był zdeterminowany -- mając poparcie Mussoliniego iwidząc wyczekującą postawę Stalina -- działać nie wykluczając użycia środków militarnych. Tak jak powiedział to 28 maja 1938 r. do najbliższego otoczenia igeneralicji. Czechosłowacja natomiast ze względu na swoje usytuowanie geopolityczne znajdowała się w trudnej pozycji. Przede wszystkim była odcięta ze w szystkich stron od swoich sojuszników. Przez Niemcy -- od Francji, której aliantem pozostawała od 15 stycznia 1924 r. ; przez Polskę i Rumunię -- od Związku Sowieckiego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta