Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co to jest Kazimierz

26 września 1998 | Plus Minus | AS

REPORTAŻ

Co to jest Kazimierz

AGNIESZKA SABOR

RYSZARD KAWęSKI

Purimowakukła

Mezuza to fragmenty Biblii, spisane na pergaminie iumieszczone wpodłużnym pojemniku przytwierdzonym do framugi drzwi. Przez stulecia gwarantowała pokój ibłogosławieństwo każdemu żydowskiemu domowi. Większość mezuz zginęła wraz ze swoimi gospodarzami. Dziś wtajemniczeni pokazują turystom kilka opustoszałych domów na krakowskim Kazimierzu, wktórych przetrwały, świadcząc oświecie, który umarł. Tak, jak świadczą onim ci nieliczni, którzy przeżyli jego Zagładę. Był bowiem przedwojenny Kazimierz zupełnie innym światem. Innym od tego, co przyszło potem iinnym od wszystkiego, co pozostawało na zewnątrz.

Mezuza musiała znajdować się wdomu, wktórym wychowywał się Juda Fränkel, kilkunastoletni handlarz ścinkami materiałów krawieckich, co wbrew pozorom było całkiem niezłym zajęciem. Pan Fränkel przyjeżdża dziś do Krakowa z Tel Awiwu jako emerytowany jubiler iczasami można go spotkać wsynagodze Remu. Przed wojną nie przychodził tu prawie nigdy. Ojciec wolał modlitewnię przy Krakowskiej, mieszczącą się w zwykłej kamienicy. Była bliżej domu, bliżej kieszeni ibliżej znajomych. Tak bliskich, że do dnia dzisiejszego pamięta się numery ich mieszkań. Anajbardziej niezapomniany jest dom przy Berka Joselewicza 5. Mieszkał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1502

Spis treści
Zamów abonament