Serce na stadionie
ZDROWIE
W Krakowie odbywała się pierwsza w Polsce olimpiada osób po transplantacjach
Serce na stadionie
Ktoś, kto ledwo mógł wstać z łóżka, nie potrafił utrzymać w ręce widelca, był jedną nogą na tamtym świecie -- teraz skacze, biega, pływa, gra wpiłkę. Otym, że może wmiarę normalnie żyć, przekonuje siebie samego i innych. To właśnie, anie rekordy i wyniki, liczy się najbardziej.
Dotychczas w Polsce takich zawodów nikt nie organizował, choć na świecie odbyło się już kilka olimpiad dla przeszczepieńców. Także zudziałem Polaków. Pierwsza organizowana wnaszym kraju Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Osób Po Przeszczepieniach Narządów odbyła się w środę iczwartek w krakowskiej Akademii W ychowania Fizycznego. Wkomponowano ją wkilkudniowe obchody dziesięciolecia pierwszego przeszczepu serca w Krakowie, wykonanego przez prof. Antoniego Dziatkowiaka. -- Przez te dziesięć lat przeszczepiliśmy 298 serc. Nasze w yniki porównywalne są ztymi z USA i Europy Zachodniej. 75 procent naszych pacjentów żyje z nowym sercem więcej niż pięć lat. O becnie jesteśmy w stanie zrobić rocznie sto przeszczepów -- mówi nie bez zadowolenia prof. Dziatkowiak. Kierowana przez niego Klinika Chirurgii Serca i Naczyń ma -- po rozbudowie -- bardzo dobre warunki do transplantacji ioperacji serca.
Do Krakowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta