Powrót do korzeni
Powrót do korzeni
FOT. (C) AP
Odbudowana cerkiew Chrystusa Zbawiciela w Moskwie stała się symbolem odrodzenia Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Samo prawosławie przeżywa w Rosji swój renesans. Jaka jest ta nowa wiara Rosjan?
ALEKSY II: Świątynia Chrystusa Zbawiciela rzeczywiście symbolizuje odrodzenie duchowego oblicza Rosji, powrót pamięci narodowej o tych, którzy oddali życie za wiarę i ojczyznę. W tym kontekście odbudowa świątyń jest zjawiskiem absolutnie uzasadnionym. Państwo pomaga w tym procesie, by wyrównać Cerkwi straty, jakie poniosła w latach panowania bezbożnej władzy.
Po ponad siedemdziesięciu latach totalnego ateizmu moi rodacy wracają do swoich odwiecznych religijnych korzeni. Dziś, kiedy w dużej mierze pozbawiona moralnego ideału świadomość naszego narodu poddana jest różnym wątpliwym pokusom, Cerkiew prawosławna stara się pomóc ludziom wydostać się z otchłani pustki duchowej i odnaleźć sens życia w prawdziwej wierze chrystusowej. W Rosji dokonuje się dziś powolny, trudny i niekiedy bolesny proces przechodzenia od starego systemu ideologicznego i gospodarczego do nowego. Cerkiew nie może ustawiać się bokiem do tych procesów i dlatego stara się nadać im wymiar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta