Spojrzenie na stary kontynent
Spojrzenie na stary kontynent
PIOTR WINCZOREK
Gigantyczne przeobrażenia cywilizacyjne, których zaznała ludzkość od czasu, gdy rozpoczął się wiek XX, nie ominęły też państwa jako uniwersalnejstruktury władztwa publicznego. Niewiele pomylilibyśmy się, utrzymując, że zarówno pod względem ustrojowym, jak i z punktu widzenia rolispołecznej, jaką pełni -- państwo roku 1998 jest wznacznym stopniu odmienne od państwa sprzed niemalstu lat. Państwo narodowe. ..
Już pobieżne zapoznanie się zpolityczną mapą świata przekonuje, że samodzielna państwowość stała się udziałem znacznie większej liczby społeczeństw niż miało to miejsce w 1900 r. Dotyczy to wszystkich bez mała kontynentów. Światowa mapa państw nigdy wprawdzie nie pokrywała się ze światową mapą narodów, ale wpoczątku wieku, gdy budzić lub odradzać się poczęły dążenia licznych społeczeństw do uzyskania państwowej niezależności, rozbieżność ta stała się już bardzo widoczna. Pomijając sytuację, jaka była na innych kontynentach, spójrzmy ztego punktu widzenia na mapę Europy. Lista państw narodowych, które w 1900 r. jeszcze nie istniały jako suwerenne byty polityczne, jest długa. Nie było wśród nich Irlandii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czechosłowacji ipaństw, które się zniej następnie w yłoniły. Nie było Jugosławii i, poza Serbią oraz Czarnogórą, żadnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta