Nie ma powodu do zmiany partnerów
Duży biznes małej spółki
Nie ma powodu do zmiany partnerów
Od 1993 r. większość ropy naftowej importowanej z b. ZSRR sprzedawana jest krajowym rafineriom przez jedną spółkę -- J&SService & Investment Ltd, zarejestrowaną w tzw. raju podatkowym na Cyprze. Przedstawiciele Petrochemii Płock SA i Rafinerii Gdańskiej SA uważają, że obecnie kupno ropy od tej spółki jest dla nich najlepszym wyjściem. Według nich, w najbliższym czasie nie ma powodu, by zmienić tę sytuację i próbować znaleźć innych kontrahentów.
W "Rz" 30 września opisaliśmy rolę spółki J&SService & Investment Ltd i jej spółki córki JS Energy w imporcie ropy do Polski. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynikało, że w dużym stopniu kontrolują one dostawy ropy do Polski. Ich kontrakty zostały niedawno przedłużone do 2002 r.
Nieoficjalnie mówi się, że stanowią one ok. 50 proc. ogółu dostaw surowej ropy do Polski. Jednocześnie 20-30 proc. ropy zużywanej przez krajowe rafinerie pochodzi z Europy Zachodniej. Oznacza to, że 62-71 proc. ropy kupowanej w Rosji dostarcza grupa J&S.
Nasze wątpliwości wzbudził też fakt, że zarząd Petrochemii Płock wysyła do ministerstwa energetyki Rosji pisma, w których wydaje się faworyzować J&S. Okazało się też, że np. podpis przedstawiciela tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta