Konkurs na lepsze życie
PARYSKIE INSPIRACJE
Rambuteau 112-118, czyli wyzwanie
Konkurs na lepsze życie
STEFAN BRATKOWSKI
Przemieszkałem tydzień u przyjaciół paryskich w domu, który mi uświadomił, że architektura współczesna może odzyskać i ciepło, iwymiar człowieczy, ba, więcej, potrafi nawet wytrzymać porównanie z urodą starych domów, zbudowanych kiedyś w sąsiedztwie -- dla ludzi.
Spory balkon mieszkania moich przyjaciół -- kilka metrów kwadratowych, które pani domu zamieniła w mały ogród botaniczny -- wychodzi na uliczki starego Paryża o nazwach przesyconych anegdotą, historią i wdziękiem, jak uliczka Wielkiego Włóczęgostwa; zapatrzyć się można. ..
Ale tu istotne jest, że cały budynek, czy raczej -- kompleks budynków, na wzniesieniu, z czterema (! ) kondygnacjami w głębi ziemi, ulokowano obok nowych, przeszklonych hal paryskich, obok fascynującej, by nie powiedzieć -- olśniewającej bryły kościoła św. Eustachego (dla mnie piękniejszego znacznie od Notre Dame) , a na skraju owej rozkosznej, starej zabudowy, w której nie ma obok siebie dwóch jednakowych kamieniczek, a nawet piętra od siebie się różnią, nie mówiąc o pełnych uroku mansardach i facjatkach.
Ludzki charakter zabudowy
Ten dom, domy właściwie, tylko połączone, nie są obcym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta