Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkość i upadek "religii wolności"

10 października 1998 | Gazeta | MK

LEKTURY

Benedetto Crocego "Historia Europywwieku XIX"

Wielkość i upadek "religii wolności"

Czy dzisiaj Benedetto Croce byłby również liberałem? Jak oceniałby rozwój liberalizmu i jego późne owoce -- to, czym stała się wolność lub jak traktuje się to, co było przedmiotem jego czci i nadziei? Czym są w ogóle idee wolności oglądane już nie tylko z krótszej perspektywy początku XX wieku, gdy powstawało dzieło Crocego, ale i z tej szerszej, wystarczającej, by je głębiej ocenić, pod koniec XX wieku? Te wszystkie pytania nieodparcie nasuwają się przy lekturze jego inspirującej, płodnej myślowo, ale już nostalgicznie, niestety, odczytywanej książki przez zbyt późnych spadkobierców "religii wolności".

Benedetto Croce -- jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej wpływowych umysłów początku XX wieku, filozof, historyk, polityk, krytyk literacki i artystyczny -- swą "Historię Europy w XIX wieku" otwiera rozdziałem pt. "Religia wolności". Wiek XIX jest dla niego, podobnie jak dla wielu mu współczesnych, czasem narodzin, rozwoju i pierwszych zwycięstw idei liberalnych. One właśnie, tworząc "królestwo wolności", decydują w istocie o przebiegu icharakterze ostatnich dziejów Europy.

Dzieło Crocego pochodzi z początku lat 30. , powstawała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1514

Spis treści
Zamów abonament