Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z nie ujawnionych źródeł przychodów

10 października 1998 | Prawo | IL

Z nie ujawnionych źródeł przychodów

Także w sprawie wymiaru podatku z nie ujawnionych źródeł przychodów ciężar wykazania faktów i zdarzeń spoczywa na podatniku, który chce wykazać pochodzenie swych pieniędzy. Jeżeli jego twierdzenia są zbyt ogólnikowe, to obowiązkiem urzędu skarbowego jest wezwanie go do ich uzupełnienia i sprecyzowania. Wątpliwości dotyczące oceny faktów nie mogą z być z góry rozstrzygane na niekorzyść podatnika. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 1998 r. (sygn. SA/ Sz 1631/ 97) uwzględniającym skargę małżonków Marii i Marka W. w sprawie o ustalenie podatku z nie ujawnionych źródeł dochodów za 1992 r.

Przedstawiciele fiskusa wyliczyli, że tytułem tego podatku małżonkowie W. winni są skarbowi państwa ponad 120 tys. nowych zł. Stawkę podatku od dochodu z nie ujawnionych źródeł przychodów lub nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wskazano w art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) . Wynosi ona aż 75 proc. dochodu. W myśl art. 20 ust. 3 updf wysokość przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach ustala się, przyjmując za podstawę sumę poniesionych w danym roku podatkowym wydatków i wartość zgromadzonych zasobów finansowych nie znajdujących pokrycia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1514

Spis treści
Zamów abonament