Z nie ujawnionych źródeł przychodów
Z nie ujawnionych źródeł przychodów
Także w sprawie wymiaru podatku z nie ujawnionych źródeł przychodów ciężar wykazania faktów i zdarzeń spoczywa na podatniku, który chce wykazać pochodzenie swych pieniędzy. Jeżeli jego twierdzenia są zbyt ogólnikowe, to obowiązkiem urzędu skarbowego jest wezwanie go do ich uzupełnienia i sprecyzowania. Wątpliwości dotyczące oceny faktów nie mogą z być z góry rozstrzygane na niekorzyść podatnika. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 1998 r. (sygn. SA/ Sz 1631/ 97) uwzględniającym skargę małżonków Marii i Marka W. w sprawie o ustalenie podatku z nie ujawnionych źródeł dochodów za 1992 r.
Przedstawiciele fiskusa wyliczyli, że tytułem tego podatku małżonkowie W. winni są skarbowi państwa ponad 120 tys. nowych zł. Stawkę podatku od dochodu z nie ujawnionych źródeł przychodów lub nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach wskazano w art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updf) . Wynosi ona aż 75 proc. dochodu. W myśl art. 20 ust. 3 updf wysokość przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach ustala się, przyjmując za podstawę sumę poniesionych w danym roku podatkowym wydatków i wartość zgromadzonych zasobów finansowych nie znajdujących pokrycia w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta