Historia pewnej fotografii
RAPTULARZ KOŃCA WIEKU
Historia pewnej fotografii
KRZYSZTOF RUTKOWSKI
1.
Roland Barthes: "Zdjęcie posiada siłę potwierdzania i potwierdzenie Fotografii odnosi się nie do przedmiotu, lecz do czasu. Z fenomenologicznego punktu widzenia zdolność poświadczania autentyczności bierze w fotografii górę nad zdolnością przedstawiania".
2.
Twarz tej kobiety pojawiła się w roku 1997 wgazetach i na ekranach telewizyjnych na całym świecie. "Madonna z Bentalha" rozpaczająca nad dziećmi pomordowanymi w kolejnej algierskiej masakrze. Hocine, fotoreporterka A FP w Algierze, otrzymała za nią World Press oraz sześć innych nagród. Nie ujawnia swego nazwiska w obawie przed represjami.
Marie-Monique Robin, autorka "Stu najważniejszych fotografii stulecia": "Pośród wielkich fotografii zdarzają się ikony. >>Madonna z Bentalha<< należy właśnie do tej kategorii. Nie wymaga żadnego podpisu ani komentarza. W historii fotografii znam tylko kilkanaście zdjęć, które przemieniły się w ikony. >>Madonna z Bentalha<< wyraża cierpienie uniwersalne".
3.
Niedzielny poranek, 23 września 1997 roku. Hocine nie udało się dotrzeć do miejsca masakry, pojechała do szpitala Zmirili, w którym oczekiwały rodziny pomordowanych. Przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta