Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pierwsze lata podległości

07 listopada 1998 | Plus Minus | TS

LEKTURY

Wojna domowa czy nowa okupacja

Pierwsze lata podległości

Książka "Wojna domowa czy nowa okupacja. Polska po roku 1944" jest pokłosiem sesji zorganizowanej w listopadzie ubiegłego roku przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i zawiera teksty wygłoszonych wówczas referatów.

W otwierającym książkę artykule prof. Adam Strzembosz pisze, że w 1944 r. państwo polskie, mające legalne władze w kraju i na emigracji, stało się przedmiotem agresji ze strony ZSRR. Następstwem tego była okupacja wojenna całego terytorium państwa na zachód od linii Bugu i aneksja na wschód od Bugu.

Okupacja Polski miała charakter specyficzny. Była też nielegalna z punktu widzenia prawa międzynarodowego, podobnie jak aneksja części jej terytorium. Jak pisze Adam Strzembosz, do historyków należy ustalenie momentu, w którym główne zadania o charakterze okupacyjnym przeszły z rąk sowieckich wręce władz polskich.

Andrzej Krzysztof Kunert przedstawił w swym artykule kolejne etapy rozbijania Polskiego Państwa Podziemnego. Początek wyznacza data 4 stycznia 1944 r. ,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1539

Spis treści
Zamów abonament