Trzydzieści pytań bez odpowiedzi
Szósta rocznica śmierci Aleksandra Dubczeka
Trzydzieści pytań bez odpowiedzi
JIRZI F. PILOUS
Wiadomość, którą 1 września 1992 roku podały wszystkie światowe agencje należała do szokujących: Jadący z Bratysławy do Pragi Aleksander Dubczek uległ na autostradzie koło Pelhrzimova poważnemu wypadkowi. Przewieziony w stanie ciężkim do szpitala, kilka tygodni walczył o życie. Kiedy wydawało się, że wygrał, 7 listopada agencje poinformowały o jego śmierci.
Od I sekretarza do mechanika
Aleksander Dubczek należał do głównych postaci Praskiej Wiosny. Od stycznia 1968 do kwietnia 1969 był I sekretarzem KC Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Jego odejście z najwyższej funkcji partyjnej oraz późniejsza rezygnacja z reformowania czechosłowackiego socjalizmu odbyła się pod presją Breżniewa i ówczesnego radzieckiego kierownictwa. Odsunięty od władzy, przez kilka miesięcy zajmował jeszcze dekoracyjne stanowisko przewodniczącego Zgromadzenia Federalnego Czechosłowacji. Potem wysłano go do Turcji jako ambasadora, a następnie wyrzucono z partii. Na początku tzw. normalizacji (1969-1989) Gustaw Husak i jego towarzysze próbowali zmusić go do emigracji. Nie udało się. Dubczek został w kraju. Początkowo pracował jako robotnik, potem zaś jako mechanik w Zakładach Drzewnych; na początku lat 80. przeszedł na emeryturę. Przez cały czas,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta