Tajemnice przyrody i tajemnice Boga
ROZMOWA
Ks. prof. Andrzej Bronk: Nauka nie odpowiedziała na egzystencjalne problemy człowieka
Tajemnice przyrody i tajemnice Boga
ANNA JARMUSIEWICZ: W cywilizacji technicznej i zmieniającej się pluralistycznej kulturze -- wielu ludzi, także chrześcijan, nie rozumie stosunku wiary do nauki. Czy sytuacja ta nie wpływa na treść przekazu chrześcijańskiego?
ANDRZEJ BRONK: Sądzę, że chociaż dla wielu naukowców problem opozycji między nauką i wiarą stracił na ostrości -- jest on o tyle ważny, że w świadomości potocznej nadal panuje przekonanie, podtrzymywane przez mass media, iż nauka i religia są dwoma różnymi obrazami świata, nie mającymi żadnych punktów stycznych. Przekonanie to było charakterystyczne dla wieku XIX, kiedy uważano, że człowiek wykształcony nie może być zarazem religijny. Nauka miała wyeliminować religię, która, głęboko zakorzeniona w ludzkiej świadomości, zniewalała ją. W mentalności polskiej, dodatkowo, schemat ten utrwalany był przez powojenne półwiecze komunizmu i marksizmu, kiedy uporczywie głoszono tezę o jedynej słuszności tzw. naukowego poglądu na świat.
Niestety, to uproszczone widzenie nadal jest obecne. W kontaktach naukowych spoza środowiska KUL odnoszę niekiedy wrażenie, iż moi interlokutorzy uważają moje filozofowanie za podszyte opcją religijną. Są przekonani, że ksiądz tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta