Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba mówić prawdę

07 listopada 1998 | Plus Minus | AG

DYSKUSJA

Jak poprawić stosunki polsko-żydowskie

Trzeba mówić prawdę

Kolejną wspólną dyskusję I Programu Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej" na temat stosunków polsko-żydowskich nadaną 30 X 1998, zainicjowała i prowadziła Alina Grabowska. Udział w dyskusji brali za pośrednictwem telefonu: Szymon Wiesenthal -- z Wiednia, Jan Nowak-Jeziorański z Waszyngtonu i senator Władysław Bartoszewski, przebywający właśnie w Izraelu, a w studiu -- Stefan Bratkowski, prof. Edmund Wnuk-Lipiński, socjolog oraz Konstanty Gebert, jako redaktor żydowskiego miesięcznika "Midrasz".

WIESENTHAL: Nie jestem zdziwiony pogorszeniem stosunków. Jest bardzo dużo Żydów, którzy wierzą tylko w holocaust, nie w religię, i dla nich te krzyże obok Oświęcimia są prowokacją. Dzwonią do mnie, mówią -- "w Polsce jest tak mało Żydów, że za dwa pokolenia nie będzie żadnego Żyda, a wtedy przeniosą te krzyże z zewnątrz do wewnątrz i nie będą patrzyli na to, że Oświęcim jest największym cmentarzem żydowskim, jaki na świecie istnieje". Stąd trudno teraz mówić o poprawie stosunków. Mało jest Żydów z nazwiskami, znanych w świecie, którzy by nie powiedzieli -- "najpierw zabierzcie krzyże, a później będziemy rozmawiali".

GRABOWSKA: Ale chyba trzeba uwzględnić, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1539

Spis treści
Zamów abonament