Urząd sądu nie zastąpi
Wykroczenia
Urząd sądu nie zastąpi
Karanie za wykroczenie przez organa administracji bez możliwości odwołania się do sądu jaskrawo narusza prawo do niezawisłego i bezstronnego sądu.
Jaroslava Kadubeca z Bratysławy zatrzymała policja 25 sierpnia 1993 r. podczas incydentu w uzdrowisku w Pieštanach. Skrępowano go izakuto w kajdanki. Miejscowy urząd miejski uznał, iż Kadubec dopuścił się wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu, zachowując się zbyt głośno i odmawiając podporządkowania się poleceniom policjantów. Ukarano go grzywną tysiąca koron, obciążając również kosztami postępowania.
Kadubec odwołał się do urzędu rejonowego w Trnavie. Twierdził, iż sprawa nie była właściwie zbadana, nie mógł się bronić, ponieważ urząd miejski podjął decyzję zaocznie. Domagał się również przesłuchania świadka. Odwołanie oddalono na podstawie decyzji podpisanej przez dyrektora wydziału prawnego urzędu rejonowego.
Kadubec 18 marca 1994 r. wniósł skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawił dowody, iż nie posiada wystarczających środków finansowych, i poprosił o przyznanie adwokata z urzędu. Kilka tygodni później TK poinformował go, że ustawa nie przewiduje ustanowienia z urzędu adwokata dla celów procedury przed TK, i wezwał do znalezienia sobie adwokata w ciągu dwudziestu jeden dni. Kadubec zwrócił się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta