Przy fuzji nie było pokrzywdzenia
WYKŁADNIA
Mali akcjonariusze przeciw wielkiemu bankowi
Przy fuzji nie było pokrzywdzenia
IZABELA LEWANDOWSKA
Jeśli parytet przyjęty przy wymianie akcji akcjonariuszy spółki akcyjnej przejmowanej na akcje spółki przejmującej został ustalony na podstawie specjalistycznej wyceny łączących sią spółek i potwierdzony przez rynek, czyli notowania giełdowe, nie można mówić, że doszło do pokrzywdzenia tych akcjonariuszy.
Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z 1 października ubiegłego roku (sygn. I CKN 338/ 98) , wydanego w sprawie wszczętej przez dwu akcjonariuszy Banku Gdańskiego, domagających się unieważnienia uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Banku Gdańskiego S. A. z 27 czerwca 1997 r. w sprawie połączenia z Bankiem Inicjatyw Gospodarczych S. A. Parytet wymiany akcji BG S. A. na akcje nowego banku był ustalony prawidłowo.
O sprawie pisaliśmy po ogłoszeniu wyroku ("Rz" z 2 października 1998 r. , "Kasacja. Akcjonariusze nie mieli racji. Połączenie Banku Gdańskiego z BIG prawidłowe") . Wynika z niego, że kwestionowana uchwała była prawidłowa także pod względem formalnym. W jego uzasadnieniu SN zawarł kilka tez, które zasługują na szczególną uwagę.
Przypomnijmy. Dwu akcjonariuszy BG S. A. Grzegorz i Wiktor J. , mających tylko dwie akcje, zaskarżyło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta