Wyspy skarbów
Wyspy skarbów
/teksty/magazyn_990128/magazyn_a_1-1.F.gif">
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Nie trzeba jechać aż do Egiptu, żeby wziąć udział w gigantycznych wykopaliskach. Jest bowiem gałąź archeologii, która rozwija się w archiwach, muzeach i bibliotekach. Na swoich odkrywców nadal czekają autografy literackie zaplątane między urzędowe dokumenty, ukryte pod warstwą werniksu nieznane malowidła i zapomniane eksponaty, od lat śpiące w muzealnych magazynach.
Cenne znalezisko tkwiło w okładce starodruku. Kilkaset lat temu jakiś oszczędny introligator postanowił "zagospodarować" nieaktualny kalendarz, wkładając go właśnie w okładkę. Być może dzięki temu pomysłowi zabytek ocalał - połowę ściennego kalendarza na rok 1500 znalazł profesor Wiesław Wydra, ponownie katalogując jesienią ubiegłego roku starodruki w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Napisany po łacinie i wydany w Lipsku w 1499 roku "Almanach Cracoviense Ad Annum 1500" jest naprawdę unikatowy. Jedyny znany dotychczas egzemplarz tego kalendarza, przechowywany w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, zaginął podczas wojny.
Profesor Wydra ocenia, że odkrycia tego rodzaju zdarzają się dość często. Sam znalazł w podobny sposób kilka cennych starodruków. Na przykład "Pieśni postne starożytne", jeden z pierwszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta