Wielka reforma, która czeka państwo
Bez wizji i programu rolnictwo stanie się hamulcem rozwoju kraju
Wielka reforma, która czeka państwo
/teksty/wydanie_990128/publicystyka_a_1-2.F.gif">
JADWIGA SEREMAK-BULGE
Wszystkie dotychczasowe rządy skupiały się wyłącznie na doraźnym łagodzeniu bieżących problemów. Kolejne programy rozwoju rolnictwa, łącznie z programem rozwoju wsi do 2000 roku sformułowanym przez poprzednią koalicję, nigdy nie wyszły poza sferę postulatów i ogólnie słusznych sformułowań. Niestety, dotyczy to także średniookresowej strategii rozwoju rolnictwa sformułowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej pod kierownictwem Jacka Janiszewskiego i przyjętej przez Sejm.
Diagnoza dochodów i uwarunkowań rynkowych rolnictwa
W 1998 roku dochody rolnicze załamały się po raz drugi w ostatniej dekadzie. Indeks nożyc cen i parytet dochodów rolniczych zmalał do poziomu z lat 1990 - 1991, kiedy rolnictwo musiało gwałtownie dostosowywać się do realnego popytu, który okazał się niższy o około 20 proc. od popytu ukształtowanego w gospodarce centralnie sterowanej (tab. 1).
W 1998 roku ponownie doszło do gwałtownego pogorszenia rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Rosnącym cenom środków produkcji towarzyszył znacznie szybszy niż w poprzednich dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta